ДИПЛОМАТИЧНА АКТИВНІСТЬ США
Минулого тижня на особливу увагу заслуговувала дипломатична активність державного секретаря США Гілларі Клінтон, яка здійснила візит до Бірми (М'янми). Три місяці тому у цій державі військові звільнили лідера опозиції Аун Сан Сучжі, котра отримала можливість взяти участь у довиборах до місцевого парламенту. Натомість бірманські військові одержали символічну фінансову допомогу від Сполучених Штатів, чого не було, починаючи від 1989 року, коли лідер бірманської опозиції опинилася у в'язниці.
За активністю американської дипломатії на бірманському напрямі ревниво спостерігає Піднебесна. Адже Бірма впродовж шістдесяти років правління місцевих військових залишалася важливим китайським партнером у Південно-Східній Азії. Причому Китай ніколи не реагував на міжнародні вимоги ізолювати Бірму та дотримуватися санкцій щодо неї.
Помітною подією у цьому сенсі стало турне віце-президента США Джозефа Байдена, який відвідав Ірак, Грецію і Туреччину. У центрі його переговорів були найскладніші близькосхідні проблеми. Зокрема, в Іраку йшлося про умови збереження на його території американських військових баз. Керівництво Іраку також закликали до стриманості, зважаючи на дії турецьких військових у Курдистані.
Не менш важливою для Вашингтона є позиція Багдада щодо Тегерана та Дамаска. З аналогічним набором питань Джозеф Байден побував у Анкарі. США вітали намір Туреччини запровадити суворі санкції проти Сирії. Крім того, Сполучені Штати домоглися від Туреччини згоди на участь американських концернів у розробці родовищ газу поблизу берегів турецької частини Північного Кіпру.
Однак це рішення Вашингтона спровокувало заперечення з боку Афін. Утім, головною темою перемовин Джозефа Байдена у грецькій столиці була боргова криза. Стало відомо, що США готові підтримати пропозицію Євросоюзу щодо збільшення кредитної допомоги Греції з боку Міжнародного валютного фонду. Тим самим Сполучені Штати намагалися заперечити звинувачення у власній зацікавленості у поглибленні кризи в зоні євро, аби більше капіталів «емігрувало» до США.
Джозеф Байден підтвердив, що прогнозовані міжнародні фінансові збурення через посилення боргової кризи в зоні євро можуть ще більше погіршити становище глобальної економіки і послабити американські позиції. Аби цього не відбулося, віце-президент США минулого тижня здійснив показове турне геополітично важливими країнами Близького Сходу і Середземномор'я.
Від розгортання подій у цьому регіоні залежить реалізація американської стратегії допомоги у процесі демократичної трансформації більшості арабських країн. Оскільки цей процес надто ризикований і суперечливий, принципове значення має зміцнення позицій США передусім у Туреччині. Від її позиції значною мірою залежить подальший розвиток подій у цьому центрі сучасної світової політики.
також у паперовій версії читайте:
- СЛОВЕНЦІ ХИТНУЛИСЯ ВПРАВО
- НА ШЛЯХУ ДО ЄС
- РОСІЯНИ ОБРАЛИ ДЕРЖАВНУ ДУМУ
- АФГАНСЬКИЙ ВУЗОЛ
назад »»»