КОНКУРЕНЦІЯ ЗА ТУРКМЕНСЬКИЙ ГАЗ
Офіційне відкриття два тижні тому газопроводу «Північний потік», який проліг дном Балтійського моря, принципово не вирішило проблеми пошуку Євросоюзом альтернативних джерел енергетичних ресурсів за межами Росії. У цьому сенсі реальним джерелом, забезпеченим потрібними ресурсами, є туркменський газ.
Однак реалізація проекту залучення Туркменістану до розбудови газогону «Набукко» ускладнюється багатьма причинами. Насамперед Євросоюзу важко узгодити свою принципову позицію щодо захисту демократії та прав людини з туркменськими внутрішньополітичними реаліями. Будь-яка спроба зробити це наштовхується на контрпропагандистську критику інших авторитарних держав.
У свою чергу, Туркменістан сприймає європейську альтернативу для себе як віддалений та ризикований варіант. Це підтвердив візит минулого тижня до Ашгабата міністра закордонних справ Німеччини Гвідо Вестервелле. Йому так і не вдалося переконати туркменського президента Гурбангули Бердимухамедова у доцільності визнати пріоритетним напрямом для експорту туркменського газу Європу. Адже у Туркменістану є й інші традиційні покупці, передовсім Росія та Україна. Дедалі більшу увагу до туркменського газу виявляє Іран та не пасе задніх у цьому й Китай.
Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов 22–25 листопада 2011 року здійснив візит до Піднебесної. Пекін висловив готовність збільшити обсяги імпорту туркменського газу, який для Китаю є важливим аргументом у дискусіях із Росією щодо ціни на її газ. Офіційно нейтральний Туркменістан не проти того, аби отримати від РФ і Піднебесної додаткові гарантії стабільності політичного режиму, що існує в країні.
Це особливо важливо для Ашгабата, зважаючи на заворушення у більшості країн Близького Сходу та нестабільність у Центральній Азії. Тож, попри загострення конкуренції за контроль над туркменським газом, наразі складається ситуація відносної стабільності, яка в інтересах України. Адже наша держава також зацікавлена у збереженні своїх позицій на туркменському ринку принаймні на середньотермінову перспективу. Тому євразійське позиціонування Туркменістану об'єктивно відповідає не лише реалістичній політиці, а й українським національним інтересам.
також у паперовій версії читайте:
- ВИБОРЧІ ВИПРОБУВАННЯ «ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ»
- ІСПАНЦІ ЗРОБИЛИ ВИБІР
- ІНДІЙСЬКО-ПАКИСТАНСЬКА «ВІДЛИГА»
назад »»»