ПРИВІТ, СМУГАСТИЙ!
Справжній сезон кавунів та динь зазвичай розпочинається не раніше середини серпня. Тому при великому бажанні купити корисний і солодкий кавун не так просто, а добру порцію нітратів, нітритів і пестицидів — легко.
Лікарі знають, якими бувають наслідки появи на прилавках ранніх кавунів. Щороку лікувальні установи приймають десятки потерпілих. А з магазинів і складів вилучають тонни недоброякісних баштанних, у складі яких вміст нітратів і пестицидів перевищує всі допустимі санітарні норми. Вітамінів і корисних речовин у ранніх кавунах небагато, зате шкідливих — більш як достатньо.
Однак визначити за зовнішніми ознаками наявність нітратів у кавуні дуже важко, особливо якщо його не надрізати, тому що найбільше їх у шкірці та м'якуші, що знаходиться під нею. Перша ознака, яка має насторожити покупця,— жовті прожилки і волокна. Саме вони свідчать про наявність нітратів і нітритів. Якщо чиста вода, в яку поклали м'якуш кавуна, порожевіє, це теж ознака хімії. Занадто гладкий зріз, без цукристих горбків — також погано.
Для тих, хто занадто поспішає насолодитися кавунами, це може закінчитися різями у шлунку, проносом, нудотою і блювотою, підвищенням температури, ознобом, головним болем, висипами на шкірі. Усі ці неприємності спричинені дією на організм нітратів, пестицидів і солей важких металів, які знаходяться у м'якуші ягід.
Відомо, що нітрати мають властивість накопичуватися в організмі і давати реакцію тільки після подолання критичної межі. Для кожної людини вона своя. Доросла людина може витримати до 500 міліграмів нітратів на день, після чого починає відчувати симптоми отруєння. Дитині вистачить і 50 міліграмів. Найгостріше отруєння спричиняють пестициди, які, до речі, заборонені до застосування під час вирощування баштанних.
Для багатьох продавців-перекупників сезон продажу кавунів настав ще місяць тому. Вмістом нітратів у товарі вони не цікавляться. Де знаходиться «рідний» баштан того, що на прилавку — уявляють нечітко, але всі, як завчили, стверджують, що кавуни — херсонські.
На Херсонщині, як і в усій Україні, зараз спекотна пора. І не лише в тому сенсі, що стовпчик термометра піднімається до 30 градусів і вище. На кавунових плантаціях дозріла перша хвиля справжніх кавунів — соковитих і солодких. Збір урожаю тільки починається. А те, що в інших регіонах продається з червня, аграрії і кавуном не називають. Так, грудка хімії.
Дочекавшись сезону, коли стиглі кавуни продаватимуть, вже можна не боятися. І відрізнити стиглий від зеленого просто: його легко подряпати, якщо провести нігтем; у нього сухий хвостик; жовта, а не біла плямка на боці.
А головне — він справжнє джерело корисних речовин, у тому числі антиоксидантів, а також елементів, що покращують імунітет. У м'якуші кавуна знаходяться фруктоза, клітковина, мінеральні солі заліза, жири, пігменти і вітаміни В1, В2, В3 і РР, фолієва кислота, каротин тощо. А найкориснішою властивістю кавунів є його здатність виводити шлаки.
ЯК ЙОГО ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ?
Кавун, вирощений природним шляхом, має сухий хвостик. Дозрівши, він «відключається» від живлення:
при постукуванні він глухо дзвенить;
якщо прикласти кавун до вуха і щосили здушити його руками, шкірка трохи прогнеться і затріщить;
у розрізаного кавуна не повинні бути роздуті великі прожилки і м'ясисті волокна;
чим більший і легший кавун, тим він стигліший;
це двостатева ягода. У «чоловічого» особня кружальце навколо хвостика маленьке, в «жіночого» — широке (їх вважають смачнішими: кісточок менше, а цукру більше);
не варто купувати кавуни, розрізані та накриті плівкою — під сонцем у них активно розвиваються мікроби.
також у паперовій версії читайте:
- ХОЛЕСТЕРИН: «ПОГАНИЙ» І «ХОРОШИЙ»
- ТИСК І ВАГА
- МОБІЛЬНИК ІЗ СЮРПРИЗОМ
- ОБЕРЕЖНО: АЕРОЗОЛІ!
назад »»»