Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Сiчень 22, 2019

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 18 Липень 2014 03:00

Країни БРІКС рухаються назустріч проблемам

Rate this item
(0 votes)

1516 лип­ня 2014 ро­ку в Бра­зи­лії від­був­ся са­міт БРІКС лі­де­рів Бра­зи­лії, Ро­сії, Ін­дії, Ки­таю, Пів­ден­но-Аф­ри­кан­ської Рес­пуб­лі­ки. Аме­ри­кан­ські екс­пер­ти вва­жа­ють, що ко­жен но­вий са­міт цієї не­фор­маль­ної ор­га­ні­за­ції ли­ше де­мон­струє, як не­прос­то ство­ри­ти пов­но­цін­ний блок з ав­то­ри­тар­них і де­мо­кра­тич­них ре­жи­мів, які ма­ють про­ти­леж­ні еко­но­міч­ні ін­те­ре­си.

Зокрема, Бразилія та Індія досить активно демонструють зацікавлення у зміцненні зв’язків із США та країнами Євросоюзу. Як це не парадоксально, але гучний провал збірної Бразилії по футболу може посприяти поразці лівої Ділми Русефф на чергових президентських виборах наприкінці поточного року. Великі шанси на перемогу на цих виборах мають бразильські праві, які більше орієнтуються на США. Недавня зміна влади в Індії також засвідчує тенденцію послаблення надмірного ентузіазму до проекту БРІКС.


У свою чергу, Росія і Китай дедалі більше уваги приділяють іншому спільному проекту — Шанхайській організації співробітництва. Правда, зважаючи на особливо напружені на нинішньому етапі російсько-американські відносини, Росія дуже зацікавлена у черговій декларації про перетворення БРІКС на полюс сили у багатополярній системі міжнародних відносин. У реальності до такого статусу цьому блоку ще дуже далеко.
Вигоди розбудови в країнах БРІКС базової інфраструктури, такої як шляхи сполучення, інформаційні комунікації, швидко вичерпуються. Це спонукає до створення спільного інвестиційного фонду країн БРІКС. Водночас навіть Китай бере нові кредити для підтримання економічного зростання, яке є передумовою для політичної стабільності.
Бразилія витрачає чимало коштів на розбудову соціальних структур держави загального добробуту, що не відповідає реальному економічному потенціалу країни та провокує додаткову соціальну напругу. Індійський бізнес усе ще шкодує, що корупція призупиняє економічне зростання.
Усім країнам БРІКС однаково важко забезпечити збалансованість економічного зростання для всіх прошарків суспільства, а не лише для олігархів, для всіх географічних регіонів, а не тільки для мегаполісів, для всіх галузей економіки, а не суто для сировинних.
Спільні для країн БРІКС проблеми пов’язані з недостатньою технологічною інноваційністю національних економік. До того ж криза однополярної системи міжнародних відносин провокує вітри холодної війни, які не сприяють розвитку цивільних галузей економік.
За цих обставин російсько-китайські ініціативи щодо подальшого скорочення сфери використання американського долара у взаємній торгівлі між країнами БРІКС поки що насторожено зустрінуті Бразилією та Індією, які не довіряють конкурентним можливостям російського рубля та китайського юаня порівняно з доларом США або спільною європейською грошовою одиницею євро. Це значить, що анонсовані політичні амбіції країн БРІКС стати полюсом сили поки що не підкріплені економічною амуніцією.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».