Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Квiтень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Вiвторок, 06 Сiчень 2015 13:08

Новий підхід до локальних конфліктів

Rate this item
(0 votes)

Но­ва ро­сій­ська вій­сь­ко­ва док­три­на збе­рі­гає гло­баль­ний і єв­ро­пей­ський ви­мір, а но­вим є під­хід до ло­каль­них кон­флік­тів уна­слі­док дій в Ук­раї­ні і ви­знан­ня пра­ва Ро­сії на ін­тер­вен­цію у су­сі­дів.

Можна сказати, що нова доктрина не містить радикальних змін. Дискусія над змінами тривала досить довго, але у своїй основі, навіть до 80%, вона повторює попередню доктрину чотирирічної давності. Нова військова доктрина Росії зберігає генеральний напрямок російської політики останніх років у глобальному і європейському вимірі. Основні зміни здійснені на основі досвіду російсько-української війни.
До класичних, можна сказати, загроз, якими Росія вважає Північноатлантичний договір, його розширення і наближення натовської інфраструктури до кордонів Росії додано два нові елементи: дестабілізація у державах, які межують із Росією, — це очевидний доктринальний опис ситуації, яка сформувалася в Україні, а по-друге, що дуже виразно і навіть тривожно — це твердження, що військовою загрозою для Росії може бути встановлення у сусідніх державах устрою, який веде політику не в інтересах Кремля. Цим записом Росія, всупереч міжнародному праву, ніби надає собі право на агресію і втручання у внутрішні політичні справи сусідів. У цьому також проявився результат російсько-української війни.
Особливу увагу варто звернути на фрагмент нової доктрини, в якому йдеться, зокрема, «про встановлення влади у сусідній країні, в тому числі, наприклад, шляхом відсторонення попередньої влади», тобто ніби державним замахом. Це стосовно запису, де «Росія надає собі право збройної інтервенції в разі встановлення в сусідніх країнах влади, яка не реалізовуватиме політику відповідно до російських інтересів».


У новій доктрині сильніше, ніж у попередній, підкреслено елементи інформаційної війни та інформаційної безпеки.
Другим фрагментом, вартим уваги, є дещо сильніше підкреслення, ніж у попередній доктрині, «внутрішніх військових загроз». Ідеться не тільки про тероризм, а й дії збройних формувань чи угруповань, які можуть загрожувати безпеці Росії зсередини.
Експерти звертають увагу, що Росія зберегла положення попередньої доктрини відносно ядерного арсеналу. Перед публікацією доктрини багато говорилося про можливі зміни засад застосування атомної зброї, проте вони не змінилися: Кремль залишає за собою право застосування ядерної зброї в разі атомного нападу або іншої зброї масового ураження проти Росії або її союзників, а також масштабної збройної агресії, яка загрожуватиме існуванню російської держави. Це підтверджує принципи попередньої доктрини: Росія не наважилася на зміну ядерної доктрини.
Москва вирішила продовжувати політику останніх років, але додала аргументи на користь її продовження. У новій доктрині вона вказує на виразну особливість сучасних конфліктів і війн — їх комплексність, ведення цих війн меншої чи більшої інтенсивності із застосуванням не тільки військових, а й економічних, інформаційних і політичних засобів. Фактично, це повне повторення американського підходу, який також надає велике значення цим чинникам у характеристиці сучасних збройних конфліктів.
Президент Росії Володимир Путін підписав нову військову доктрину, яка найбільшою зовнішньою загрозою для його держави називає експансію НАТО і дестабілізацію певних територій. Документ продовжує підтримувати загрозу з боку тероризму. А зміни у попередній доктрині стали необхідними, на думку Кремля, внаслідок змін характеру загроз. Передбачений доктриною високий рівень готовності збройних сил Росії має запобігти і протидіяти збройним конфліктам, як це бачать у Кремлі. І, як завжди, пропаганда свідчить про «мирний, оборонний» характер доктрини.
Петро ПЕТРІВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».