Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Квiтень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Вiвторок, 06 Сiчень 2015 12:53

Перший крок на шляху до НАТО

Rate this item
(0 votes)

23 груд­ня 2014 ро­ку Вер­хов­на Ра­да Ук­раї­ни ска­су­ва­ла по­ло­жен­ня За­ко­ну про ос­нов­ні за­са­ди внут­ріш­ньої і зов­ніш­ньої по­лі­ти­ки від 2010 ро­ку, які про­го­ло­шу­ва­ли по­за­бло­ко­вий ста­тус Ук­раї­ни. Ска­су­ван­ня цьо­го ста­ту­су, який не дав мож­ли­во­сті за­хис­ти­ти те­ри­то­рі­аль­ну ці­лі­сність і су­ве­ре­ні­тет Ук­раї­ни, є іс­то­рич­ною по­ді­єю.

Голосування конституційною більшістю за скасування позаблокового статусу може стати першим практичним кроком до вступу України в Організацію Північноатлантичного договору. Звичайно, це позитивний сигнал українським громадянам, нашим партнерам у Євросоюзі і НАТО. Перший крок, зроблений правильним шляхом, є запорукою досягнення поставленої мети, але водночас це лише початок копіткої системної роботи з реформування усіх сфер життя України.
Звичайно, чимало стандартів, які стосуються демократичних засад функціонування державних механізмів, прозорості ухвалення бюрократичних рішень, протидії корупції, ефективного використання державних коштів, низки політичних свобод і прав людини, є спільними критеріями для членства як у НАТО, так і в Європейському Союзі. Тому, реалізуючи програму реформ, Україна, так би мовити, «вбиває двох зайців одним влучним пострілом». Але водночас треба мати на увазі й суто військові стандарти членства в альянсі, які вимагають суттєвих витрат на модернізацію Збройних Сил і всієї системи національної безпеки України.


Зокрема, швидко потрібно ухвалити якісний щорічний план співпраці між Україною і НАТО на 2015 рік та підготувати звернення до альянсу щодо надання Програми дій стосовно членства. Відтак потрібно ретельно переглянути Військову доктрину України та привести її у повну відповідність до нових стратегічних орієнтирів євроатлантичної інтеграції. Причому необхідно більш ефективно працювати на дипломатичному напрямі та забезпечити більш сприятливий щодо можливого вступу України до НАТО політичний підхід членів цієї військово-політичної організації, аби не повторилася історія Бухарестського саміту 2008 року, коли Німеччина і Франція зупинили Україну та Грузію за крок від набуття Програми підготовки до членства в НАТО.
Звичайно, агресія Росії проти України радикально змінила позицію Берліна і Парижа щодо Москви. Однак це не привід для самозаспокоєння, адже Кремль намагається схилити політичні еліти країн Євросоюзу до традиційної політики у сфері безпеки, орієнтованої на потурання російським імперським прагненням. Пам’ятаймо, що чимало політичних сил у Франції і Німеччині критично ставиться до прийняття України в НАТО.
Найбільшу стурбованість має викликати позиція Франції, де збільшується популярність пропутінського «Національного фронту» на чолі з Марін Ле Пен. Зрештою, не все абсолютно гармонійно в німецькій «великій коаліції», де бундесканцлеру Ангелі Меркель доведеться переконувати партнерів соціал-демократів у доцільності зміцнення східноєвропейського флангу НАТО, незважаючи на шалений опір Росії.
Крім активної пропагандистської дипломатії на Заході, не менше уваги в контексті підготовки до вступу в НАТО потрібно приділяти власній внутрішній політиці. Звичайно, «гібридна війна», затіяна Володимиром Путіним на Донбасі, радикально змінила показники суспільної підтримки ідеї вступу до НАТО. Проте референдум з цього питання проводитиметься не сьогодні і не завтра. Утримувати позитивний настрій українського суспільства щодо євроатлантичного вибору України доведеться відносно тривалий час, причому під пресингом активної російської контрпропаганди. Тому досягти бажаної мети можна буде лише за рахунок реальних реформаторських успіхів, адже лише вони можуть стати надійним щитом захисту громадської думки від тиску російських пропагандистів.
Необхідно чітко розуміти, що будь-яка невдача з реформами, не кажучи вже про найбільший небажаний сценарій для українського майбутнього чергового «забалакування» реформ у процесі внутрішньополітичної боротьби за владу, грає на користь опонентів вступу України в НАТО. Це завдання необхідно було вирішувати ще «позавчора», тому подальші кроки треба робити швидко, рішуче і якісно.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».