Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Червень 30, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Вересень 2014 03:00

Тепер не треба боятися людини з бормашиною

Rate this item
(0 votes)

Я до­сі па­ніч­но бо­юся зуб­но­го лі­ка­ря. Точ­ні­ше, йо­го вір­но­го по­міч­ни­ка — бор­ма­ши­ну! І, як і ра­ні­ше, до остан­ньо­го від­кла­даю ві­зит до сто­ма­то­ло­га. У цьо­му я, на жаль, не са­мот­ній. Ба­га­то хто йде до ньо­го ли­ше то­ді, ко­ли біль уже стає не­стерп­ним.
Страх пе­ред сто­ма­то­ло­га­ми, на­пев­не, по­в’яза­ний з не­при­єм­ни­ми спо­га­да­ми, які за­ли­ши­ли­ся ще з ди­тин­ства. Ка­жуть, що в ті ча­си у по­лі­клі­ні­ках бу­ло по­га­не об­лад­нан­ня, то­му лі­ку­ван­ня зу­бів бу­ло бо­ліс­ним, а ось те­пер... Не знаю, не знаю. Все од­но бо­юся. А мо­же — да­рем­но?
Уточ­ни­ти, як спра­ви у сто­мат­ка­бі­не­ті те­пер, ми по­про­си­ли фа­хів­ця. От­же, на­ші стра­хи спро­бує роз­ві­яти кан­ди­дат ме­дич­них на­ук, до­цент Вік­тор Кух­та.

— Вікторе Степановичу, скажіть, наскільки змінилися підходи до лікування зубів останніми роками?
— Можу порадувати: прийшовши до лікаря, ви можете тепер забути про болісні, неприємні відчуття у стоматологічному кабінеті. Завдяки розвитку медичних технологій, нині видалення зуба проводиться тільки в крайньому разі.

Лікування зубних кореневих каналів вважається складною маніпуляцією, і навіть воно тепер здійснюється легко. Використання новітніх анестетиків робить процес лікування зубів безболісним. При цьому перед тим, як зробити знеболювання, місце уколу змащують спеціальним анестезуючим гелем, що, своєю чергою, позбавить і від страху перед уколом.
— Чи справді профілактичні огляди настільки важливі, як стверджують медики?
— Запитання — риторичне. Краще будь-яке захворювання лікувати на початковому етапі, ніж ближче до кінця. Тому профілактиці зубних захворювань нині сучасною стоматологією приділяється велика увага. Необхідно проходити профілактичний огляд хоча б раз на півроку. Крім цього, обов’язково дотримуйтесь правил гігієни порожнини рота. Чистіть зуби двічі на день по три хвилини. Щойно помітили проблему — відразу зверніться до фахівця. У такому разі зусиль і коштів витратите значно менше. Утім, бувають випадки, коли час згаяно, і зуб уже руйнується, але й це стоматолог може легко виправити. Однак у такому разі не варто затягувати з відвідуванням лікаря, щоб почати лікування зуба, бо інакше наслідки будуть серйозними.
Наведу простий приклад: при запаленні зубної м’якоті — пульпіті постає необхідність умертвляти пульпу, і вже після цього пломбувати зубні канали. Відповідно матеріалів і часу на цю процедуру піде значно більше, та й майбутнє у такого зуба незавидне, прямо скажемо.
— У багатьох пацієнтів є проблема руйнування передніх зубів, які при усмішці добре видно. На що можна розраховувати в такому разі?
— У такій ситуації лікарі вдаються до реставрації. Реставраційна терапія — це найбільш складний і відповідальний процес, тому що виникає великий ризик втратити зуб. Небезпека карієсу полягає в ураженні твердих тканин зуба. На першому етапі він руйнує емаль, а потім і вщент руйнує сам зуб. Карієс є причиною 96 відсотків усіх зубних хвороб. Він може виникнути при зловживанні солодощами чи неправильному або недостатньому чищенні зубів. Постійні стресові ситуації теж можуть стати причиною його виникнення.
Руйнування зуба при карієсі починається з розчинення мінеральних речовин, що входять до складу емалі. Відбувається це через бактерії на зубах, котрі виділяють кислоту. На емалі з’являється біла пляма. Люди найчастіше не помічають таких проявів. На цій стадії можна за допомогою спеціального розчину емаль відновити. Наступним етапом карієсу стає утворення дупла в зубі. Тут з’являється необхідність запломбувати зуб. Пульпіт виникає через травми зуба, може також виникнути через те, що у порожнину зуба потрапили патогенні мікроби. Причиною можуть стати й температурні або хімічні чинники. При цьому зубний біль стає нестерпним.
— Тут уже доводиться йти до лікаря. Ви обіцяли лікування без болю, чи не так?
— І не обманював, бо, на сьогодні, це можливо і практично доступно кожній людині. Сучасна стоматологія широко застосовує використання лазера. Цей спосіб від традиційних відрізняється відсутністю больових відчуттів і швидкістю. З’явилася лазерна стоматологія ще в середині минулого століття, проте набула популярності тільки зараз. Цей спосіб добре підійде людям з підвищеною чутливістю до больових відчуттів.
Лікування зубів лазером допоможе й регенерації тканин. Скажемо відразу: здоровим тканинам лазер не завдає шкоди. Якщо при лікуванні використовуватиметься цей сучасний метод, необхідність в анестезії відпадає, що дуже добре і важливо при лікуванні маленьких діточок, вагітних жінок, а також людей, які погано переносять медикаменти. Лазер не шумить і не нагрівається. Така методика вважається універсальною. Її можна застосовувати не тільки при карієсі. Вона підійде і для лікування захворювань ясен, використовується лазер і при відбілюванні, протезуванні, вживленні імплантатів, ортодонтії.
— У чому переваги застосування лазера, крім відсутності болю?
— Переваги застосування лазера — ювелірна точність під час операції, стовідсоткова стерилізація тканин. Лазер має біостимулюючу дію. До того ж загоєння відбувається швидше. Відзначимо і невелику травматичність втручань.
— Досі пам’ятаю байку про іноземця, який вирушив до наших стоматологів. Його запевнили, що пломба служитиме не один рік, але, за словами іноземця, «радянський пломба випав наступного ж дня»!
— Пригадую. Але з тих пір змінилося багато. Стоматологія зараз має безліч пломбувальних матеріалів, що відрізняються високою міцністю, естетичними властивостями і безпекою. Приміром, пломби зі світлополімерних матеріалів мають надійну клейову систему, яка міцно утримує пломбу. Існують і світлотверднучі цементи, композитні полімери або композити. Твердне світлополімер тільки під впливом світла від спеціальної лампи певного спектра. Такі пломби ставлять на будь-які поверхні будь-яких зубів. Стоматолог легко підбирає відповідний колір пломби. У таких пломб багато позитивних якостей: вони — довговічні, міцні, мають гарний зовнішній вигляд, стійкі до будь-яких впливів.
Чудові й стоматологічні вкладки, які відрізняються способом виготовлення. Спершу робиться зліпок з каріозної порожнини зуба. У лабораторії по ньому виготовляється вкладка. А потім вона просто вклеюється в зуб. Дуже зручно. Тож боятися нічого — сміливо вирушайте до стоматолога.
Роз­мов­ляв Яро­слав ШЛА­ПАК,
Укр­ін­форм

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».