Земля і люди
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Липень 06, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 20 Червень 2014 03:00

Хто захистить споживача?

Rate this item
(0 votes)

Для тих, хто в курсі, питання може здатися риторичним. Зрозуміло, Державна інспекція з питань захисту прав споживачів. Як і в багатьох інших країнах, де держава дбає про те, щоб споживач відчував себе захищеним, а організації, які надають йому послуги та пропонують товари в торговельній мережі, змагалися за прихильність споживачів і свою репутацію.
Натомість реалісти у відповідь лише стиснуть плечима. Мовляв, нині в Україні споживач не тільки не захищений, а радше навпаки: чиновники роблять усе можливе, щоб якомога менше залишити контролюючих органів, та урізають їхні повноваження... 

Український споживач: сам на сам із беззаконням?

Так це чи ні, можна довго сперечатися, адже споживач і той, хто надає йому послуги, перебувають по різні сторони барикад. Так, саме барикад, бо дуже часто намагання відстояти споживачем свої права нагадує відкрите бойове протистояння. Іноді навіть інспектори споживзахисту виявляються безсилими проти знахабнілих торговців, котрі відверто нехтують правами покупців.


Тому випадок, який днями стався в Полтаві, додає вагомих аргументів на терези реалістів, котрі не поспішають долучатися до дружного співу тих, хто вважає, що в Україні створено надійну систему захисту прав споживачів.
А трапилося от що. В одному з магазинів обласного центру, куди прийшли з перевіркою інспектори обласної інспекції із захисту прав споживачів за скаргою покупців, до торговельної зали їх... не пустили. Мовляв, «хазяїна» немає, тож перевірки не буде. А власник магазину вперто не брав слухавку.
Інша спроба провести в цьому магазині перевірку так само виявилася невдалою: інспектори споживзахисту знову спіймали там облизня. І це при тому, що на «хазяїна» цієї крамниці ними вже було складено кілька актів про порушення правил торгівлі і навіть накладено штраф у 25 тисяч гривень, який той відмовився сплатити.
Інший випадок, пов’язаний із безправ’ям споживачів у Полтаві, який остаточно переповнив чашу терпіння нових керівників Полтавської облдержадміністрації, стався теж цими днями. До Полтавської ОДА прийшла група полтавців, які зажадали зустрічі з керівництвом регіону.
Люди вимагали від чиновників покласти край відвертому і безкарному обдурюванню жителів обласного центру окремими підприємцями, чиї промоутери на вулицях хапають людей за рукава та пропонують оформити замовлення на виготовлення та встановлення пластикових вікон. Здебільшого замовники, котрі нерозсудливо зголосилися просто неба укласти з ними договір, виявляються ошуканими. Таке трапилося з вісьмома вищезгаданими відвідувачами облдержадміністрації.
Ситуація з безправ’ям споживачів на Полтавщині настільки загострилася, що керівник області Віктор Бугайчук розпорядився скликати спеціальну нараду за участю представників громадськості та споживзахисту, на якій мали б знайти шляхи, як приборкати несумлінних підприємців та змусити їх поважати місцеву інспекцію із захисту прав споживачів. Голова Громадської ради при Полтавській ОДА Володимир Голуб, який брав участь у нараді, вважає цей крок обґрунтованим, хоча і трохи запізнілим.
«До Громадської ради практично щодня надходить багато скарг на якість товарів, обман споживачів, нехтування їхніми правами тощо, — констатує В. Голуб. — Слід наголосити, що такого ігнорування прав споживачів ми не спостерігали давно. Очевидно, що знахабнілі від безкарності підприємці відчувають хиби та слабкість у роботі Державної інспекції з питань захисту прав споживачів в області і не зважають на її приписи та погрози штрафами...»
На нараді її учасникам продемонстрували чимало товарів, які вилучили у міських магазинах, — без маркування, з простроченими термінами реалізації тощо. Але цей непотріб не поспішали прибирати з полиць магазинів, аж поки не приходили ревізори або самі покупці не зчиняли галасу.
Наводили багато прикладів і того, як у торговельній мережі за будь-якої нагоди намагаються або відверто обдурити покупців, або підсунути їм прострочений товар і зробити так, щоб покупець потім не зміг його повернути чи звернутися за захистом своїх прав до суду.
Останнім часом такі випадки не лише не меншають, а, навпаки, їх дедалі більшає. Чому? Компетентну відповідь на це запитання могли б надати у Державній інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області. Але...

Як гукнеться, так і відгукнеться...
Наразі там начальника немає, а його обов’язки виконує один із заступників — 32-річний Тимофій Голбан. У Держінспекції він працює всього два місяці. Кадрова чехарда лихоманить Полтавський споживзахист уже майже два роки. Негаразди в інспекції почалися після того, як її попередню очільницю спіймали на хабарі і запроторили в СІЗО. Поки тривали слідство та судова тяганина, правоохоронці затримали ще й її заступника, який виконував обов’язки начальника. Той теж спокусився на хабар.
Пройшло буквально кілька місяців, і міліціонери затримують... другого заступника разом із його сином. Батько, до якого за статусом тимчасово перейшла влада в інспекції, у той час як судили начальницю та її першого заступника, теж скористався шансом поліпшити своє матеріальне становище і взяв хабара через сина, котрий виступив посередником у передачі грошей.
Тому в обласному центрі нині не дивуються з того, що авторитет спеціалістів інспекції впав, як кажуть, нижче плінтуса. Її керівники успішно зробили все, щоб скомпрометувати орган, який покликаний захищати полтавців, а його працівники повинні бути взірцем чеснот. Напевно, з огляду на не дуже добре ставлення городян до інспекції цим удало користуються шахраї.
Зокрема, в Полтаві з’явилися невідомі особи, котрі ходять торговельними закладами, відрекомендовуються працівниками Державної інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області й вимагають хабара за... непроведення перевірок. Психологічно розрахунок пройдисвітів правильний: підприємці, котрі звикли до того, що за хабара можна вирішити з інспекторами скомпрометованої контори будь-яке питання, навіть і не пробують пручатися, а воліють відкупитися від ревізорів.
Тимофій Голбан зібрав із цього приводу прес-конференцію, аби через ЗМІ роз’яснити свою позицію щодо випадків із псевдоінспекторами споживзахисту. Принагідно він розповів, що роблять його підлеглі задля захисту прав полтавських споживачів. Звісно, немає сенсу втомлювати читача статистикою проведених перевірок та іншими цифрами, які, на думку візаві журналістів, підтверджують рішучі наміри нового керівництва навести нарешті лад із правами споживачів, відновити довіру полтавців до інспекції та змусити нечесних підприємців поважати закон.
Варто лише сказати, що, перевіривши за останні п’ять місяців 154 господарюючих суб’єкти, інспектори споживзахисту виявили 298 фактів порушень! А штрафів наклали на суму в розмірі майже 200 тис. грн. Правда, визнав в. о. начальника інспекції, сплатили порушники лише половину цієї суми. Із рештою інспекція судиться.

Торговці клеять дурня...
Які найпоширеніші порушення виявляють інспектори? Різні. Від дрібних до суттєвих, котрі завдають чималої матеріальної шкоди споживачам, уже не кажучи про моральну шкоду. Приміром, у покупців побутової техніки в разі її поломки протягом гарантійного терміну в магазинах відмовляються приймати її для обміну, мотивуючи це тим, що покупець не зберіг... оригінальної упаковки.
Т. Голбан, розповідаючи про такі випадки, підкреслив, що покупець має зберігати оригінальну упаковку товару лише протягом двох тижнів — строку, коли він за законом має право обміняти або повернути товар, якщо той не підійде йому. Після упаковку можна не зберігати. Але, зазначають в інспекції, це — дрібні порушення прав споживачів. Є більш серйозні зазіхання на їхні права.
Скажімо, інспектори зафіксували непоодинокі випадки, коли складну побутову техніку, навіть якщо покупці її повертають в оригінальній упаковці, відмовляються брати на гарантійний ремонт на безоплатній основі, як того вимагає Закон про захист прав споживачів. Недавно в інспекції розбиралися із ситуацією, коли полтавцю відмовили в усуненні заводського браку, виявленого в роботі пральної машини, хоча термін її гарантійного ремонту ще не збіг. На підприємця, який знехтував правом покупця, наклали штраф у розмірі 100% вартості пральної машини. (Хочеш знати, що таке телемаркетинг? Як ефективно займатися реалізацією продукції, перейди за посиланням переваги холодних дзвінків і телемаркетинг)
Наводити приклади нехтування правами споживачів можна дуже довго. Але чи варто? Достатньо лише сказати: щомісяця до обласної інспекції споживзахисту надходить до 200 скарг від споживачів послуг. Усі заяви в інспекції мають перевірити.
От саме тут і варто зробити відступ. Про авторитет працівників інспекції серед полтавців, підмочений скандальними викриттями її керівників, замішаних у хабарництві, уже говорили. Але іншої інспекції в області немає, тож подобається містянам чи ні те, що робиться в середині самого контролюючого органу, проте доводиться туди звертатися. Т. Голбан не приховує, що на такий потік скарг полтавців реагувати доводиться понад силу, адже на сьогодні в інспекції працюють усього 16 осіб.

Установа, де кількість не переходить у якість
Ще кілька років тому інспекція споживзахисту на Полтавщині, яку називали тоді управлінням, мала в штаті значно більшу кількість спеціалістів. У Полтаві була і своя лабораторія споживзахисту, де робили необхідні дослідження продукції, вилученої з торгівлі. Утім, споживзахист в Україні поволі скорочували та обмежували його права.
Недавно невідомо з яких причин ліквідували відділ інспекції споживзахисту в промисловому Кременчуку — другому за величиною місті на Полтавщині. То був своєрідний острівець законності, де хай і не завжди ефективно, але допомагали кременчужанам відстоювати свої права.
Немає тепер інспекторів споживзахисту і в жодному з районів Полтавщини. Жителям області у випадку порушень їхніх прав як споживачів радять їхати до Полтави по правду. Та чи наїздишся до обласного центру у таких справах?
Держінспекція споживзахисту, розповів кореспонденту «ДУ» Т. Голбан, зараз штучно позбавлена і оперативності, бо її спеціалісти не мають права провести позапланові перевірки без... погодження з київським офісом. Отримання дозволу забирає кілька діб, а за цей час на об’єкті, який за скаргами споживачів слід було негайно перевірити, встигають усе підчистити. Тож, отримавши дозвіл зі столиці, вже немає сенсу проводити перевірку.
На запитання щодо фінансування інспекції її молодий керівник лише загадково стискує плечима. Так, гроші на проведення контрольних закупок є, як і на проведення експертиз. Поки є... До речі, експертизи неякісних товарів, пального тощо теж проводять у Києві, оскільки на місцях інспекції споживзахисту практично вихолостили, залишивши їх у переносному значенні голими і босими.
Громадські активісти саме в послідовному скороченні інспекції та її скудному фінансуванні вбачають намагання лобі виробників та торговців на всіх рівнях поставити заслін спробам усіх, хто захоче порушити питання неякісної продукції, яку ті виробляють або навалом завозять з-за кордону, та перешкодити намаганням споживачів захистити свої права.
Сьогодні все частіше можна почути думку, що сама держава не зацікавлена в налагодженні ефективної системи захисту прав споживачів в Україні. Через те що більшість урядовців та чиновників рангом нижче, як правило, мають свій бізнес або лобіюють бізнес своїх родичів і роблять усе, щоб продукція, яка виробляється на їхніх підприємствах, збувалася безперешкодно і безконтрольно. Можливо, доля істини в цьому судженні є, якщо проаналізувати склад Верховної Ради, уряду, президентських структур та владу в регіонах, де традиційно засідають власники найбільших в Україні підприємств.
Відтепер на Полтавщині задля захисту споживачів вводять новацію. До справи долучається громадськість. Голова Громадської ради при Полтавській ОДА В. Голуб розповів, що таке рішення ухвалено за результатами обговорення на нараді у голови ОДА ситуації з порушенням прав споживачів. Громадські активісти вже домовилися про спільну діяльність із керівництвом Держінспекції в області й віднині братимуть участь у перевірках, які проводитимуть інспектори споживзахисту.
На їхню думку, це дозволить підвищити якість та об’єктивність перевірок, застереже інспекторів від спокуси покласти до кишені хабар тощо. У цьому сенсі згадують приклад радянських часів, коли народний контроль захищав людину від бодай найменших проявів порушити її права чи відверто обдурити працівниками прилавку. Як новація приживеться в регіоні і чи стане громадськість надійним заслоном на шляху тих, хто нехтує правами споживачів, покаже час.

Олександр БРУСЕНСЬКИЙ, м. Полтава

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».