Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Квiтень 24, 2017

Шановні читачі! Ви тримаєте в руках 24151-й випуск газети «Демократична Україна», що веде свій родовід від червня 1918 року. На жаль, змушені повідомити про призупинення виходу газети із січня 2017 року через брак коштів. Сподіваємося, що спільними зусиллями ми подолаємо негаразди і незабаром випуск газети буде відновлено. 

Редакційна колегія

П'ятниця, 30 Грудень 2016 19:07

Алергія на спирт. Щоб це значило?

Rate this item
(0 votes)

Ко­лись, ро­ків два­дцять то­му, я їхав у по­їз­ді й су­сід по ку­пе за­про­по­ну­вав ви­пи­ти по сто гра­мів за успіш­ну по­до­рож без при­год. З чо­ти­рьох чо­ло­ві­ків один ка­те­го­рич­но від­мо­вив­ся пи­ти. А піс­ля на­по­лег­ли­вих роз­пи­ту­вань про при­чи­ни та­кої жит­тє­вої по­зи­ції від­мов­ник ко­рот­ко по­яс­нив: у ме­не алер­гія на спирт.
Ми не по­ві­ри­ли, що та­ке мож­ли­во, але від­че­пи­ли­ся — про­ти алер­гії не по­преш. Про це зна­ли всі. Але ось не так дав­но в од­ній на­уко­во-по­пу­ляр­ній пуб­лі­ка­ції на те­му: «Як по­во­ди­ти­ся за свят­ко­вим сто­лом» зно­ву зу­стрі­вся тер­мін «алер­гія на спирт».
Я ви­рі­шив до­ві­да­ти­ся про цю ди­ви­ну де­таль­ні­ше. Для цьо­го й звер­нув­ся до фа­хів­ця-алер­го­ло­га, кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук На­та­лії УДО­ВЕН­КО.

— Що ж таке «алергія на спирт»?
— Алергія на спирт — термін досить умовний і зазвичай не використовується професійними алергологами. Простим доказом того, що етиловий спирт С2Н5ОН (у тому числі розведений дистильованою водою — наприклад, до концентрації 70°) не викликає алергії, може бути той факт, що при проведенні проб для визначення алергену шкіру пацієнта з метою дезінфекції попередньо обробляють саме спиртом.
Чистий спирт (хоча й у дуже малих кількостях) утворюється в кишечнику кожної людини в результаті життєдіяльності бактерій, що там мешкають і виділяють його, засвоюючи вуглеводи і цукор (глюкозу, фруктозу) — тож організм людини правильно навчений розпізнавати спирт із дитячих років.
Разом із тим алергія на алкогольні напої — явище дуже рідкісне. В таких випадках причиною сенсибілізації організму і розвитку алергічної реакції є додаткові речовини, які утворюються в напої природним шляхом у результаті складних реакцій або навмисно додаються в напій для поліпшення його споживчих якостей.
— Що ж це за алергени, які утворюються в напої природним шляхом?
— До цієї групи алергенів належать: пивоварні і винні дріжджі (неодмінний компонент пива, сухих вин і шампанського), дубильні речовини (переходять у коньяк і віскі з дубових бочок під час витримки), компоненти рослинної сировини (хміль, солод, виноградне сусло), сивушне масло (зустрічається у різних кількостях практично в усіх спиртних напоях).
— Але невже виробник навмисно додає якісь речовини, аби відвернути нас, споживачів, від спиртного?
— Такого завдання — «відвернути від спиртного» — ніхто не ставить. Добавки застосовують із благими намірами — покращити споживчі якості напоїв. Але... хотіли як краще, а вийшло (для декого!) гірше нікуди! До цієї групи алергенів належать: ароматизатори, консерванти, освітлюючі речовини, вітамін С (деякі пивоварні компанії додають його у пиво в процесі виробництва).
Є й третя група речовин, які теоретично можуть бути присутніми у спиртних напоях, виготовлених із рослинної сировини, — це мізерно малі кількості мінеральних добрив і засобів захисту рослин, якими обробляли посіви ячменю, плантації хмелю або винограду для підвищення врожайності.
— Які особливості алергічної реакції на спиртні напої?
— Особливості алергічної реакції на спиртні напої визначаються властивостями названих сполук і зазвичай проявляються такими симптомами, як: кропив’янка, шкірний свербіж і атопічний дерматит, порушення травлення.
Від істинної алергії на алкоголь слід відрізняти непереносність етилового спирту, яка пов’язана не зі «збоченою» реакцією імунної системи, а з порушенням процесу метаболізму цієї речовини у печінці.
Непереносність алкоголю може бути вродженою і набутою. Перша — більш характерна для вихідців з Азії і обумовлена мутацією гена, відповідального за синтез ферменту альдегіддегідрогенази. Дефіцит цього ферменту призводить до швидкого накопичення в організмі людини, яка випила навіть невелику кількість спиртного, проміжного продукту, який називається ацетальдегід.
— Чим це загрожує?
— Підвищення рівня ацетальдегіду супроводжується характерними симптомами, які схожі на симптоми алергії: почервоніння обличчя, прискорене серцебиття, сильна нудота.
Однак подібні симптоми можуть розвинутися й у людини, котрій був призначений прийом певних ліків і яка вирішила зняти стрес за допомогою кількох чарочок спиртного. Якщо лікар забув попередити такого пацієнта про необхідність утримання від алкогольних напоїв у період лікування або хворий знехтував попередженням, то розплата за помилки неминуча у вигляді тимчасової (придбаної) непереносності алкоголю.
— В якому випадку можлива розплата?
— Подібні реакції виникають після вживання спиртного на тлі прийому таких препаратів, як метронідазол, фуразолідон, парацетамол, левоміцетин.
Утім, цей перелік містить назви лише тих ліків, які у поєднанні зі спиртним швидко викликають специфічні симптоми, зумовлені накопиченням ацетальдегіду (лікарі називають це явище дисульфірамподібна реакція — за аналогією з реакцією, яку викликає спеціальний препарат дисульфірам, що застосовується для лікування алкогольної залежності).
Насправді вживання алкогольних напоїв категорично протипоказано при прийомі будьяких лікарських препаратів — від антидепресантів та антибіотиків до протипухлинних препаратів та ліків для контролю ВІЛінфекції, оскільки етиловий спирт може різко знизити їх ефективність і призвести до розвитку непередбачуваних побічних ефектів.

Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».